Frame 1 (3)

Kdy začne být pro váš prs jeho anatomie důležitá

Že má prsní žláza (glandula mammae) neboli zjednodušeně řečeno prs anatomii, je jasné. Každou část těla našeho těla lze rozložit na menší elementy (rozložení je totiž českým výrazem pro řecké slovo anatomie) a prsa nejsou výjimkou. My se ovšem zajímáme spíše o jejich vnější vzhled, popřípadě o funkci  kojení. Latinské názvy svalů a tkání necháváme studentům  medicíny. Tento stav se může změnit  v okamžiku, kdy se nám tvar našich prsou přestane pozdávat. Pak skutečně někoho může strašit ve spaní představa, jestli je “tam uvnitř” všechno tak, jak má. 

Problém je v tom, že obecná lidská představa toho, jak věci mají být, představuje spíše ideál. A když ten není naplněn, neznamená to nutně, že je něco zásadně v nepořádku. Taková prsa ve tvaru dvou souměrných polokoulí s třešničkou na dortu v podobě bradavky přímo uprostřed má jen několik málo šťastných jedinců ze sta. Anatomické složení prsu připouští celou řadu dalších tvarů.

Čtyři základní tvary, které můžete spatřit

Pravda je taková, že druhů prsou je tolik jako je žen. Jejich tvar ovlivňují geny, tělesný tuk a věk, a protože to jsou sice sestry, ale ne dvojčata, nezřídka se stává, že se dokonce liší dva prsy na těle jedné ženy (obvykle k její nelibosti).  S jakými typy prsou se lze nejčastěji setkat? 

  • Dokonale kulatá prsa jsou prsa archetypální, to znamená, že je skoro nikdo nemá, ale každý je chce. Poněkud paradoxně většina podprsenek je šita právě na tento tvar. 
  • Atletická prsa jsou širší a mají více svalové hmoty a méně prsní tkáně. Už podle názvu je zřejmé, že si je dovedou vypěstovat profesionální sportovkyně. 
  • Ňadra ve tvaru zvonu, která vypadají jako zvony – s úzkým horním pólem a zaoblenějším spodním koncem. Jsou typická spíše pro obdařenější ženy. 
  • Postupně se zužující prsa, která mají tvar kuželů, což je častější u malých prsou než u velkých. 

U každého typu ovlivňuje finální look také to, jak daleko nebo blízko od sebe ňadra jsou. Mnohé další aspekty počet prsních typů hodně rozšiřují

Prsa jak veverka uši?

Obecně vzato, ve všech uvedených případech ta nakonec může vypadat dobře. Pokud poprsí ladí s postavou a pokud je “ve zdravém těle zdravý duch”, jsou každá prsa pěkná. Na druhou stranu, vždycky je co vylepšovat. Touha po dokonalých souměrných kulatých ňadrech je pochopitelná, a když je to jen trochu možné, mistři plastické chirurgie je pomocí implantátů snadno domodelují. K dispozici jsou také implantáty jiných tvarů, jestliže si žena přeje zvětšení v rámci zachování svého genetického typu. Kdyby se však vždy mělo přistoupit k augmentaci? V případě tzv. štíhlých prsou, které směřují dolů a tvarem se blíží k úzkému válci. Odborně se to nazývá hypoplasie, obecně nelichotivě se takové poprsí přirovnává k uším veverky. 

Ostatně názvů pro ňadra existují přehršle, a to z docela různých soudků. Asi nejznámější jsou podle ovocných plodů. Můžete klidně přijít za chirurgem s tím, že chcete udělat z rozinek  melouny. Určitě vám porozumí, i když v tomto konkrétním případě vám takový objemový skok bude patrné rozmlouvat 

Co takhle pořídit si dvojčata

Plastická operace – ať už spojená s augmentací prsu či provedená bez něj – může snadno vyřešit další častý problém mnoha žen. Ačkoli z anatomického hlediska je všechno v pořádku, jejich prsy ze záhadných důvodů nejsou stejné. Někdy jde o odlišnou velikost, někdy o jiné vytvarování, jindy o umístění bradavek nebo o to, že každá z bradavek míří jiným směrem a výsledný dojem je poněkud šilhavý. Často jde o milimetry, a proto zákroky nejsou nijak náročné ani cenově přemrštěné.  

Dělá vám velký problém sehnat padnoucí podprsenku? Přemýšlely jste někdy o příčině?

Ladislav Janků