Když vyprávěl herec a režisér Jan Kačer o seznámení se svou manželkou Ninou Divíškovou, prohlásil v mírné nadsázce, že v rozhodnutí, že slečna Nina je ta pravá, jej utvrdilo to, že měla antický profil. Tato její nepopiratelná kvalita jistě nebyla hlavním důvodem, že vztah stvrzený manželstvím byl mimořádně pevný a obdivovaný nejen v světě šoubyznysu. Spíše dokládá, jak bezvýznamným detailům zamilovaní přikládají důležitost. A protože každý chce být obdivován a milován, dost často se v ordinacích chirurgů řeší nos. Jeho úprava se odborně nazývá rhinoplastika.
Nos jako rozlišovací znamení
S čestnou výjimkou Janka Ledeckého, který je pro nos ochoten jít bos po žhavém uhlí, nebývá tato část obličeje častým motivem v milostné poezii. Tam jej jednoznačně přehrávají oči, rty a ňadra. Ale zatímco tyto části těla vlastně jen rozdmýchávají touhu, nosu umělci přiřkli poněkud sofistikovanější úlohu. Velmi často je mu dáván prostor při popisu postav, a to proto, že jeho prostřednictvím jsou ony postavy charakterizovány. Přinejmenším od dob Sherlocka Holmese se má za to, že podle nosu lze do jisté míry určit IQ jeho nositele či že právě nos je to, co dodává osobnosti její charisma.
Proto není divu, že lidé mají potřebu mít takový nos, který se k nim hodí, který je nějak vystihuje a zároveň esteticky ladí ke zbytku obličeje. Plastické operace nosu se totiž už dávno neprovádějí jen po znetvoření v důsledku nějakého úrazu; naopak stále častěji jsou podstupovány pouze z estetických důvodů. Anebo něco mezi tím – pokud klient trpí zhoršeným dýcháním (zdravotní problém) a zároveň není spokojen se vzhledem (estetický problém), jedním zákrokem se zabije dvě mouchy, když se při operaci kromě zevního nosu poupraví také septum nasi, tedy nosní přepážka.
Ideální místo pro operační úpravu
Bolest spojená s krvácením při zásahu do nosu je nepříjemná a bolí ještě při vzpomínce na školní potyčku nebo na zápas při vybíjené. Přesto však je nos úsek těla, který se operuje poměrně lehce. Proč? Protože jeho spodní část neobsahuje žádné prvky potřebné pro některou ze základních fyziologických funkci. A při zákroku se ani se nemusí sekat do kostí či chrupavky. ve skladbě lebky je místo nosu pouze otvor. jde zkrátka o tkáň, která se snadno spraví jednoduchým řezem. Ten sami chirurgové ani za operaci nepovažují; tomu odpovídá nižší cena zákroku a absence jakékoliv pooperační rekonvalescence.
Při zásadnější úpravě, kdy se manipuluje i s kostní nebo chrupavčitou částí, jde již o zákrok splňující všechna kritéria opravdové operace, a to včetně celkové anestezie. Zatímco pacient spí, chirurg provádí řezy v nosních dírkách. V obtížnějších případech může také provést řezy napříč nosním kořenem. Poté přetváří vnitřní kost a chrupavku tak, aby se dosáhlo požadovaného vzhledu. Procedura obvykle trvá jednu až dvě hodiny, složitější pak, může trvat ještě déle. Následné hojení nějakou dobu zabere také.
Co se týče rozmýšlení o zákroku čas je na straně potenciálního zájemce , Vždyť nejlepší doba pro rhinoplastiku je obecně věk 16 až 35 let. Rozhodnutí proto není nutné udělat ze dne na den.
Kdo kromě člověka?
Dominantní postavení nosu v obličeji odpovídá jeho výjimečnosti v živočišné říši. Biologové by asi měli jinou odpověď, ale existuje nějaké zvíře, o kterém se běžně v hovoru vyjadřujeme, že má nos? V souvislosti se zvířaty skloňujeme výrazy jako čumák, rypák, jedině slonovi jsme ochotni přiznat chobot. Zdá se, že tato část těla představuje jednu z dalších výsad homo sapiens a jeho úpravy jsou výrazem lidských potřeb a rozmaru.
Líbí se vám váš nos? Víte, jak vypadá z profilu?