Frame 1 (3)

Založení s.r.o.

V současné době je téměř každý člověk chce stát podnikatelem. Být pánem svého času a peněz je jistě velmi lákavou vidinou, ovšem ekonomické zajištění celé společnosti a rizika, která se podnikáním souvisejí, chce na svých bedrech nést pouze málokdo. Existuje hned několik společností, které lze zakládat, ovšem mezi populární patří především s.r.o., tedy společnosti s ručením omezeným, která od 1. 1. 2014 může do začátku svého podnikání jako základní kapitál vložit místo původních 200.000 Kč, pouze pouhou 1 Kč. I přesto, že se do podnikání vyplatí vložit vždy spíše kulatější a větší částku, je tato možnost akceptovatelná a díky ní, již bylo založeno několik těchto společností s přívlastkem s.r.o.

Nezaměnitelný název společnosti

Pokud se rozhodnete založit si společnost s ručením omezeným, jistě dbejte na název firmy, které musí být nezaměnitelný a nekopírovaný. Název též musí obsahovat neméně důležitý dovětek s.r.o. nebo spol. s.r.o., který název musí ze zákona obsahovat. Jednotlivé názvy si můžete otestovat i pomocí webových stránek, díky čemuž zjistíte, zda daný název již existuje či ne.

Čistý trestní rejstřík jednatele

Člověk, který se pro podnikání rozhodne, tedy ten, který se poté stane jednatelem celé společnosti, musí kromě splnění několika podmínek, splnit také to, že musí mít čistý trestní rejstřík. Nemusí být ovšem zcela bez záznamu, stačí pouze, když prokáže svou bezúhonnost. U takovéto osoby tedy nesmí nastat skutečnost, která by bránila provozování samostatné výdělečné činnosti.

Sídlo společnosti jedině se souhlasem vlastníka

Každá společnost musí mít své vlastní sídlo. Začít kupovat kancelářská křesla a zařizovat fyzickou kancelář ale ještě nemusíte. Zjednat se dá ovšem i virtuální sídlo společnosti, které se v současné době těší též velké oblibě u začínajících podnikatelů, ovšem v opačném případě, musí mít budoucí jednatel společnosti souhlas vlastníka nemovitosti, ve které chce své podnikání uskutečňovat. Obchodní rejstřík velmi často čerpá ze záznamů v katastru nemovitostí, kde si potřebné informace dokáže dohledat sám. Poté již založení s.r.o. nebude zdaleka nic stát v cestě.

Ladislav Janků