Svého času byl velmi populární reklamní slogan na šampon s kondicionérem ve znění: Stačí vlasy ošetřit šamponem, umýt a jít. Život ale může být ještě pohodlnější. Co kdybychom škrtli to “šamponem, umýt” a nechali pouze “ošetřit a jít”? Lákavá představa už dávno není ze světa snů a fantazie, kvalitní bezoplachová péče na vlasy existuje a poptávka po ní stále roste. Je ovšem jasné, že pokud se něco do vlasů či na ně vetře a nechá natrvalo, mělo by se jednat o maximálně přírodní a netoxické látky. Proto je třeba při výběru takových prostředků být obezřetnější než obvykle. Není totiž zlato všechno, co se třpytí.
Snesou vlasy všechno?
Mytí vlasů je tak samozřejmou součástí péče o vzhled, že mnohé ženy tak neváhají činit každý den. Má to ale jeden háček. Čisté vlasy vypadají a voní lépe než mastné nebo špinavé; avšak i to má háček. Málokdo ví, že častým mytím se vlasy vysušují. Navíc ne každý má to štěstí, že jeho vlasy drží takový tvar, jaký si jejich majitel představuje. Takže vlasová hygiena nutné zahrnuje aplikaci kondicionérů, objemových pěn, tužidel a laků. Jakkoli etikety na obalech vychvalují jejich účinnost a prospěšnost, pravdou je spíše pravý opak. Mladý organismus snese všechno, ale ve středním a pozdějším věku se projeví, jak bylo s vlasy zacházeno. Ne nadarmo se ženám kolem menopauzy doporučuje zredukovat používání všech nepřírodních vlasových přípravků. A konečně jsou z minulosti – kdy se pracovalo s agresivnějšími látkami – známy případy, že ženy častými návštěvami kadeřníků a nošením trvalých ondulací o vlasy zcela přišly.
Pro lepší manipulaci a pro zdraví
Jako bezoplachové produkty v péči o vlasy jsou oblíbené zejména kondicionéry a objemové pěny. Po umytí šamponem se zapracují do ručníkem vysušených vlasů (většinou jsou to bezoplachové přípravky ve spreji, ale k dostání jsou i krémy) a zůstávají v nich, dokud je o vlasy možné pečovat a upravovat je jako obvykle.
Zvláště užitečné jsou bezoplachové produkty ve formě kondicionérů pro mastné vlasy. Vzhledem k tomu, že se přípravek nemusí do vlasů vmasírovat, ale jenom nastříkat a vetře se pouze do délek a konečků, nedochází při aplikaci kondicionéru k dodatečné stimulaci vlasové pokožky. Tím se zmenšuje produkce mazu, který je zodpovědný za mastné vlasy. Odstranění nutnosti vymývání kondicionéru také snižuje manuální podnět k promaštění vlasové pokožky.
Existují však také vlasové kúry, tepelné a barevné ochrany, které mohou ve vlasech zůstat. Ty prospívají zejména suchým, lámavým a poškozeným vlasům, protože vlasy jsou bez opakovaného namáčení a vysoušení méně namáhány. Živiny z bezoplachového produktu také lépe (déle a ve větší koncentraci) ve vlasech zůstávají. Sem patří různá výživová a vitamínová séra na podporu vlasového růstu a proti tvorbě lupů. Nenahraditelnými pomocníky pro každý typ vlasů jsou regenerační oleje s přidanou aromaterapeutickou hodnotou.
Na vlasy se neumírá, ale…
Při výběru bezoplachové vlasové kosmetiky je třeba věnovat pozornost tomu, zda přípravek působí na vlasy násilně, či zda podporuje a podtrhává jejich přirozený vzhled a vývoj. I když jsou to jenom vlasy, opravdu není moudré podceňovat prostředí, ve kterém je necháváme. Jak jsme s nimi zacházeli, se dříve či později projeví. Správně zvolená bezoplachová péče může prodloužit mladistvý vzhled vlasů bez jejich poškození nebo jiných vedlejších účinků. Lesk, hebkost a hustota mohou být dlouho zachovány. A úprava vlasů bez mytí je příjemným zjednodušením života nejen pro dny, kdy jsme na cestách.
Myjete si vlasy často? Jak se na vašich vlasech mytí projevuje? Jaké přípravky po něm musíte aplikovat?