Modely aut představují nejen hezké hračky, ale i velmi ceněné předměty. Řadu let budovaná sbírka může mít i velmi výraznou finanční hodnotu a v čase navíc na ceně nabývá.
Modelům aut přeje i moderní doba
To ale zcela přirozeně pro většinu těch, kteří vášni v podobě sbírání modelů aut propadli, není to nejdůležitější. Více než na ceně záleží na pocitu, který rozrůstající se sbírka svému vlastníkovi přináší. Počet sběratelů konkrétně v České republice dosahuje dle dostupných odhadů několika tisícovek.
Dnešní sběratelé mají samozřejmě z hlediska svého koníčka o něco jednodušší podmínky, než jejich otcové či dědové (dámy se této činnosti věnují sporadicky) například v 80. letech, kdy byl výběr silně omezený. Díky internetu seženete mnoho i světových značek, konkrétních modelů i měřítek. Celá řada nadšenců začala svoje sbírky budovat se značkou Bburago.
Vyberte si z nepřeberné nabídky
Mít doma třeba zmenšenou legendu v podobě Porsche 918 nemusí být jen nesplnitelným snem, ačkoli nepatříte k tomu vyvolenému zlomku, jež si luxusní automobil může dovolit.
Modely aut lze členit na automobily závodní, osobní i nákladní, výběr je prakticky neomezený. Ke zvláště oblíbeným kategoriím patří formule, stranou nezůstávají ani hasičské nebo policejní vozy. S nadsázkou se dá tvrdit, že nabídka je nyní tak pestrá, že sběratelé se zkrátka musejí zaměřit jen na jedinou oblast, jinak by nebylo v jejich silách poskládat ucelenou kolekci.
Rozhodovat se budete samozřejmě při nákupu nejen podle konkrétního automobilu, ale i podle měřítka. Běžně se setkáte s měřítkem 1:18 To jsou modely aut, kterým už dostatečná velikost dovoluje velmi věrné zobrazení některých detailů. Velmi častá jsou ještě i auta v měřítku 1:24. Naproti tomu měřítko 1:45 představuje autíčka o rozumné kompaktní velikosti. Otázka prostoru může nabýt na značné důležitosti, uskladnit sbírku o několika stovkách modelů není úplně snadné a asi žádný sběratel, který své zálibě propadl opravdu naplno, se řešení této situace nakonec nevyhne. Kdo si to může dovolit z hlediska prostoru i financí, vyhradí svým oblíbencům rovnou vlastní místnost v bytě nebo přinejmenším nejvzácnější kousky vystaví do speciálních vitrín.
Finance však nejsou samozřejmě jediný aspekt. Na shánění konkrétního modelu bývá v mnoha případech nutné vynaložit rovněž nemalé množství času.
Autíčka téměř nad zlato aneb finanční hodnota sbírek
Sběratelé se taktéž velmi často na konkrétní typ specializují, což platí jak o měřítku, tak i o dané značce. Dalším sběratelským kritériem mohou být auta pocházející z určité země atd. Sběratelství je koníčkem rozšířeným celosvětově. Například jistý Bruce Pascal má doma unikáty, jejichž hodnota v součtu dosahuje zhruba 1 milionu dolarů, tedy přepočteno cca 21 milionů korun.
Celkem v ní má cca 3 500 malých modelů Hot Wheels. Ty vyrábí od roku 1968 společnost Mattel, americký hračkářský gigant, který vdechl život taktéž proslulé panence Barbie.
Nejcennějším kouskem v ní je angličák Volkswagen T1 jménem Pink Rear Loader Beach Bomb unikátní svou specifickou barvou, který je jedním z pouhých dvou exemplářů na světě. Vznikl přitom vlastně omylem, když se ukázalo, že takto se se svou nevyváženou konstrukcí nehodí do původně plánované autodráhy. A ještě taková maličkost. Cena takového autíčka je vskutku „lidová“, činí totiž asi 150 dolarů. V korunách je to zhruba čtyři miliony. Takto drahé sbírky pak zpravidla končí v aukcích.
I u nás se ovšem v oboru točí poměrně vysoké částky, tuzemští sběratelé jsou za nejvzácnější angličáky ochotni vydat i sumy v řádech desítek tisíc korun. Cena modelu přitom zpravidla prudce stoupá, pokud je ho možné získat i s originálním obalem. Vcelku běžné jsou i v našich podmínkách sbírky o rozsahu cca 3 000 až 4 000 aut, typicky se jedná o tradiční značku Matchbox. Ti nejzapálenější se přitom své zálibě věnují i desítky let.