Frame 1 (3)

Dřezová baterie vám díky správnému výběru ušetří spoustu práce

Dřezová baterie hraje důležitou roli u každého dřezu. Rozhodnout se, kterou baterii z obrovské nabídky opravdu využijete, není nic jednoduchého. Nyní se můžete seznámit s několika tipy, které vám při výběru pomohou.

Lidé dělají chybu, že se nadchnou pro určitý výrobek, který si koupí bez ohledu na ostatní zařízení domácnosti. Až po instalaci zjistí, že se jim nová dřezová baterie prostě nehodí. Kromě povrchové úpravy a super moderních funkcí je totiž potřeba zvážit i další vlastnosti.

Dřezová baterie podle správného typu dokáže užitečně doplnit dřez

Dřezová baterie je jedním z nejzatěžovanějších zařízení v domácnosti. Při jejím výběru si pohlídejte hlavně:

 • Počet otvorů

Pokud pořizujete baterii ke svému současnému dřezu, nejlepší je si vybírat z baterií s instalací podle přesného počtu otvorů (tradiční baterie na studenou a teplou vodu vyžadují tři otvory, modernější typy pouze jeden). Stejné to je i s připojením baterie k vodovodním trubkám, měla by tedy mít stejné parametry jako stará baterie. Nebudete muset dokupovat redukce.

 • Vyměňte provzdušňovač

Spolu s baterií si pořiďte i nový provzdušňovač, který zajišťuje míchání vzduchu s vodou způsobující silnější proud. Výměnou za nový a účinnější můžete ušetřit až 40 % spotřeby vody.

 • Průtok baterie

Informaci o průtoku nejčastěji najdete vyraženou na boku provzdušňovače u původní baterie.

 • Typ vodovodní páky nebo kohoutků

Nejrozšířenější jsou dřezové baterie s jednou pákou, kterou ovládáte průtok i teplotu vody. Vůbec nejjednodušší na ovládání jsou bezdotykové baterie následované jednopákovými. Baterie s více pákami či kohoutky mají spíše estetickou funkci.

 • Typ kartuše

Kartuše jsou ventily u baterie, které řídí průtok vody. Někdy není nutné měnit celou baterii, ale pouze kartuši, která by tak měla být co nejkvalitnější.

 • Keramické kartuše jsou nejlepší ze všech druhů, vyznačují se menší náchylností k rozbití.
 • Plastové kartuše jsou sice levné, ale musí se častěji měnit.

Samozřejmě pokud vybíráte baterii spolu s novým dřezem, vaše možnosti budou mnohem širší (nemusíte se omezovat třeba počty stávajících otvorů). Využijte pokrokové vlastnosti baterií a dřezů, které vám poslouží také jako:

 • zásobníky na vroucí vodu: baterie se prodávají spolu s malými bojlery, takže vám z kohoutku poteče vroucí voda. Abyste předešli zničení dřezu, musí být z odolnějších materiálů.
 • vodní filtr: podobně jako v předchozím případě může být baterie opatřená doplňkem v podobě filtrace vody. Užitková voda bude pitná s příjemnou chutí.
 • drtiče odpadu: dřezy s vestavěným drtičem odpadu potřebují pro své správné fungování baterii se silným proudem vody, což nové modely bez problémů splňují.
 • snadné naplnění větších nádob a mytí okolí dřezu: s bateriemi opatřenými vytahovací koncovkou nebo sprchou se nádoby, které se nevejdou do dřezu, snadno plní. Sprchou také dosáhnete na hůř dostupná a omyvatelná místa.

Dřezová baterie svým vzhledem podporuje design i trvanlivost

Dřezová baterie neplní jen funkční, ale i estetickou funkci v domácnosti. Jenže její vzhled ovlivňuje použitý materiál a ten byste také neměli podceňovat.

Většina dřezových baterií se vyrábí z mosazi, která je také nejodolnějším materiálem, a chromu. Odlišné bývají povrchové úpravy, od smaltu po zlacení. Typické úpravy dřezových baterií zahrnují leštěný a matný chrom, mosaz ve vysokém lesku, ve starodávném či saténovém vzhledu a také barevným nástřikem (průmyslovým zpracováním vydrží stejně dlouho jako je životnost baterie).

Pěkně působí dřezové baterie s LED podsvícením vodního proudu podle teploty vody, kdy zároveň fungují proti opaření se kvůli nepozornosti.

Ladislav Janků