Frame 1 (3)

Kuchyňské baterie

Kuchyňské nebo také dřezové vodovodní baterie nesmí chybět v žádné kuchyni. Ať jste téměř kuchařský profesionál, nebo spálíte i čaj, vodu na vaření a také na mytí potravin či nádobí budete potřebovat vždy. Moderní kuchyňské baterie v sobě spojují účelnost a originální design a při jejich výběru hrají stále častěji větší roli estetická hlediska, protože technická dokonalost a uživatelsky příjemné ovládání jsou už dnes naprostou samozřejmostí.

Kuchyňská baterie – nabídka mnoha variant

Kuchyňská baterie měla kdysi jednu, maximálně dvě funkce. Buď pouštěla jen studenou, nebo studenou a teplou vodu. A ještě se těžko sháněla. Vzpomeňte třeba na film Na samotě u lesa, kde v železářství na jakýkoli dotaz jen prodavač kroutil hlavou. Dneska čelíme extrému spíše opačnému – výběr je tak široký, že se v něm laik jen těžko orientuje. Nestyďte se u prodejce zeptat na detaily každého výrobku, abyste si vybrali skutečně takovou baterii, která vám bude plně vyhovovat.

Abyste se v nabídce snáze orientovali, připravili jsme vám základní přehled typů kuchyňských baterií. Nejzákladnější dělení je na dvě kategorie:

  • stojánkové baterie – jsou montovány kolmo na desku kuchyňské linky nebo přímo dřezu
  • baterie na stěnu – jsou montovány do stěny nad dřezem, a to buď viditelně zcela, nebo jako podomítkové, kde je vidět jen ramínko a ovládací prvky, vše ostatní je ukryto ve zdi

V obou uvedených kategoriích najdeme několik dalších typů:

  • klasické kuchyňské baterie, pro které jsou typická výše položená ramínka, aby bylo ve dřezu dostatek místa na nabírání vody do nádob nebo omývání i větších kusů potravin či kuchyňského náčiní. Ovládání je nejčastěji pákové, ale zejména do vintage kuchyní nebo při rekonstrukci historizujícího kuchyňského nábytku lze použít i baterie s kohoutky.
  • kuchyňské baterie se sprchou – vylepšení klasické baterie o výsuvnou sprchu, s níž se snáze manipuluje při omývání zeleniny nebo mytí nádobí. Díky výsuvné hadici dosáhne sprcha silným proudem po celé ploše dřezu, což klasické ramínko vždy nezajistí. Alternativou ke sprše je vytahovací koncovka zakončená velmi často i perlátorem pro lepší účinek vodního proudu
  • pružinové kuchyňské baterie jsou v podstatě kombinací klasického ramínka a sprchy v jednom. Jejich ramínko má podobu pružiny, s níž můžeme také pracovat v celém dřezu a po dokončení práce s vodním proudem ji opět vrátit do původní polohy. Kromě efektivity vynikají i velmi elegantním vzhledem

Kuchyňská baterie speciál

Kuchyňská baterie ale může splnit i méně obvyklá přání uživatelů. Moderním trendem jsou pasivní domy a další ekologická opatření vedoucí ke snížení nákladů na provoz budovy. Jedním, z nich je i využívání užitkové vody. V kuchyni je sice více potřeba pitná voda, ale na hrubé očištění třeba připáleného hrnce stačí klidně i voda užitková. Taková kuchyně proto potřebuje kuchyňskou baterii „2 v 1“, která umí v jednom ramínku i trubce střídat pitnou vodu s užitkovou, aniž by se smíchaly. Vyšší cenu kompenzují v delší perspektivě úspory v nákladech na vodné, které se téměř všude neustále zvyšují.

Při rekonstrukci bytu ve starším domě se zase můžete setkat s tím, že je třeba změnit dispozici kuchyně. Pokud se vám umístění dřezu nejlépe hodí přímo pod okno, nemusíte se rozloučit s čerstvým vzduchem, protože klasická baterie brání otvírání. Existují totiž speciální kuchyňské baterie pro tento účel. Lze je buď po použití nadzvednout a položit na stranu, nebo jsou sklopné. V obou verzích se prostě baterie oknu uhne, aniž by to mělo vliv na její funkci.

Ne každý je napojen na vodovodní síť, z níž je voda distribuována pod tlakem. Pokud máte doma například beztlakovou karmu nebo bojler, kupte si i do dřezu baterii nízkotlakou.

Kuchyňská baterie a design

Kuchyňská baterie dokáže být dokonalou dominantou zejména moderních kuchyňských linek. Ty jsou často minimalistické až strohé, alevhodně zvolená baterie je doslova ozdobí. Vybírat můžete nejen z nejrůznějších tvarů, navržených předními designéry, ale také z mnoha barev, materiálů i povrchových úprav. V podstatě dnes asi neexistuje styl kuchyně, pro niž by se nedala koupit vhodná baterie. Závisí jen na vašem vkusu a také peněžence.

Ladislav Janků