Frame 1 (3)

Dámské letní šaty – Nevšední tylové nebo krátké mini?

Jaro pomalu dláždí cestičku létu a s tím i dámským letním šatům. Rok 2018 se podle předních světových návrhářů ponese v barvách pastelových, na vyzývavosti přidají také průsvitné prvky a i letos bude v módě džínovina. Dalo by se říci, že se nastávající sezóna ponese v hravých barvách, jako jsou pomněnková, blankytně modrá, svěže zelená, pudrově růžová, sytě žlutá nebo meruňková. Všechny tyto barvy a jejich odstíny nebudou chybět ani šatům tylovým a minišatům, na které se článek zaměřuje. Není ale barva jako barva, o tom, jak svět rozdělily jedny modro-černé (nebo bílo-zlaté?) šaty, se můžete dočíst zde.

Dámské letní šaty různých délek

Dámské letní šaty mají mnoho variací i co se délky týče, obecně se šije několik základních typů- minišaty, šaty s délkou do půli stehen, nad nebo pod kolena, do půlky lýtek a konečně šaty až na zem. I zde se ale dají kombinovat různé varianty, kupříkladu šaty, které jsou vzadu až k zemi a vepředu nad kolena. Pohodlné jsou dlouhé šaty v délce až na zem, které se nesou v antickém stylu. Návrháři volí délku šatů také podle toho, který materiál používají. Takové tylové šaty v délce mini skoro nenajdeme.

Dámské letní šaty – tylové

Tylové šaty na žebříčku oblíbenosti stoupají každým rokem. Tyl je tkanina nebo pletenina, jejíž vlastností je malá hmotnost a vyniká jemným mřížkováním. Vyrobena je z chemického hedvábí a to ze soustav nití, konkrétně jedné či dvou. Zajímavostí je, že název látky byl odvozen od města Tulle, které se nachází západně od města Lyon. Právě že se už v 17. století začaly paličkovat síťovité stuhy. Z tylu se dají ušít jak šaty, tak různé halenky, sukně, ale třeba i záclony nebo dekorace. Zde v odkaze naleznete návod, jak sobě nebo své ratolesti z pohodlí domova ušít originální tylové šaty.

Tylové letní šaty a jejich kombinování

K tylovým letním šatům se nehodí pouze lodičky, obout k nim můžeme téměř cokoliv, třeba i tenisky. Co se vršku týče, padnout k nim bude jak jednoduchý svetřík, tak kožená bunda nebo sportovní bomber. V případě večírků je jednoduchou volbou buď kabát nebo sako. Kombinacím se v případě tylových šatů meze nekladou.

Tip – péče o tyl

Aby byl po čase neztratil své kouzlo, je dobré o něj pečlivě dbát. Přednostně záleží na pokynech na štítku, ale všeobecně se doporučuje praní v pračce, vhodné je zvolit program na jemné prádlo. To se týká tylu měkkého, existuje ale i tyl natužený, které se po vyprání musí ještě naškrobit, s tím si ale poradí čistírna. Při velké nejistotě ale není od věci tylové šaty vyprat ručně v teplé mýdlové vodě nebo za pomoci vhodného tekutého prostředku. Aby po vyprání nedošlo ke ztrátě struktury materiálu, je vhodné nechat šaty volně uschnout, je ale dobré se vyvarovat přímému slunci, které by mohlo pozměnit barvu tylu. Nedoporučuje se ani látku příliš silně vyždímat, tím by ztratila svůj přirozený lehký tvar.

Dámské letní šaty – minišaty

Variací letních minišatů existuje hned několik, od společenských přes vycházkové, sportovní nebo večírkové. Jelikož ze všech šatů disponují nejkratším střihem, právem se řadí právě k letním šatům, díky kterým se v parném období výrazně sníží pocit horka. Šijí se snad ve všech motivech a stejně jako polodlouhé nebo dlouhé šaty je můžeme kombinovat s dalšími doplňky. Zde se můžete dočíst, že minišaty se hodí dokonce i na svatbu.

Minišaty a jejich kombinování

Univerzální jednobarevné minišaty mohou spolu s teniskama a batůžkem vypadat sportovně, v kombinaci s botama na podpatku a kabelkou naopak společensky a se sandály a taškou přes rameno mohou být volbou na procházku nebo do města. Minišaty nemusí zaujmout jen svou délkou, výrazné mohou být i v případě, že mají vykrojená záda nebo výrazný výstřih. Minišaty mohou kromě motivů odlišit i jiné materiály, příkladem je třeba krajka, která vdechuje šatům romantický nádech. K bazénu nebo k moři se díky lehkému vzdušnému materiálu hodí šaty ze šifonu nebo saténu doplněné páskovými sandály či žabkami.

Tip

Minišaty nejsou výsadou pouze štíhlých žen. V kombinaci s legínami nebo Capri kalhotami se hodí pro každou ženu. Podobnou službu udělá také široký pásek, kterým se mohou šaty přepásat a následně přes něj horní část šatů lehce přetáhnout, tím se nenásilně zakryje část těla od pasu nahoru.

Ladislav Janků