Frame 1 (3)

Pánská trička – jednoznačně klasika

Pánská trička patří do mužské garderóby již více než 100 let. Poprvé byly k vidění během španělskoamerické války, kdy je vojáci nosili jako spodní prádlo k uniformě. V roce 1913 je pak začala armáda USA znovu používat jako součást uniformy, a vojáci je měli nosit mimo službu, tedy v době, kdy nemuseli chodit v uniformě.

Slovo  ̎tričko ̎ se stalo během 20-tých let součástí anglického jazyka a dostalo se i do slovníku. Teprve v padesátých letech, kdy se Marlon Brando objevil v bílém tričku na filmovém plátně, začali lidé vnímat trička i jako součást běžného a módního oblečení. Postupně se tričko stalo klasickým základem pánského oblečení.

Asi se nenajde muž, v jehož šatníku by scházelo tričko. Jde totiž o absolutně všestranný kus oděvu, který ale rozhodně nemusí být nudný. Navíc trička je možné nosit samostatně nebo je vrstvit, a to v kombinaci se jinými tričky, košilemi či mikinami.

Pánská trička – univerzální kus oděvu pro každou příležitost

Základní varianty triček jsou pochopitelně v klasických barvách, tedy bílé, černé a šedé. Je to docela logické, protože kupříkladu bílé tričko je naprostá klasika. Pak už stačí jen nezbytné džíny, modré či černé, džínová bunda a jednoduchý, ale příjemný otufit je na světě.

Šedé tričko je pak vynikající základ, který se dá modifikovat například přidáním jiného odstínu šedé, dejme tomu ve formě stylové košile s vykasanými rukávy, klasické džíny a ležérní boty a den může začít.

V šatníku prakticky žádného muže nemůže pochopitelně scházet černá. Černé tričko samo o sobě vytváří lehce nedbalý, ale designově bezchybný dojem, obzvláště v kombinaci s džínami, teniskami, ale třeba i módními mokasínami. Celkově doladit styl pak pomůže kožená nebo černá bomber bunda, například v kombinaci se slunečními brýlemi.

Nicméně pokud jde o trička, je cesta otevřená prakticky pro jakoukoliv barvu. Vždy se dají vhodně sladit s dalšími částmi oděvu a vytvořit tak přesně ten styl, který potřebujete. Navíc jsou trička, a to hlavně ta jednobarevná, v podstatě univerzálním kusem oblečení, který lze obléknout prakticky kamkoliv. Stačí pouze doplnit je vhodně zvoleným sakem a elegantními botami, a je zde model, vhodný na méně formální večeři nebo i pracovní pohovor.

Vzorovaná trička jsou často opomíjená a muži se jim raději vyhýbají. V této kategorii je potřeba vybírat velmi pečlivě a opatrně, ideální variantou jsou vzory jemné a jednoduché. Klasickou a nadčasovou možností jsou prostě proužky.

Pod pojmem tričko si všichni okamžitě vybaví variantu s krátkým rukávem, ale dlouhý rukáv je skvělou alternativou pro chladnější počasí.

Kromě délky rukávů se od sebe trička odlišují také typem výstřihu.  Klasikou je kulatý výstřih, který může nebo nemusí těsně obepínat krk. Velmi diskutovanou variantou je pak V-výstřih. S oblibou tato trička využívají sportovci, kteří díky prohloubenému V-výstřihu lépe prezentují své vypracované svaly.

Zvláštní variantou jsou pak polokošile, tedy kus oblečení na polovině cesty mezi tričkem a košilí, nebo chcete-li také trička s límečkem. Jsou klasickou součástí pánského šatníku, zejména proto, že jsou elegantní a dají se nosit mnoha způsoby. Jde o tradiční styl oblékání pro muže, kteří touží po pohodlí. Pokud jde o sportovní využití, jsou oblíbeným oděvem hráčů golfu nebo tenisu. V momentě, kdy si je oblíbíte, však najdete řadu způsobů, jak je kombinovat a vytvořit si svůj vlastní styl.

Polokošile jsou obvykle v zadní části delší a vepředu kratší. Důležité je se ujistit, že zadní část nepřesáhne polovinu zadních kapes kalhot. Rukávy by neměly být příliš těsné ani příliš volné. Pokud jde o design, je vhodné se vyvarovat velkého loga na přední straně trička. Okázalé a výrazné vzory sráží celkový dobrý dojem z tohoto oděvu. Jedním z největších omylů při nošení polokošil je pak jejich kombinace s tílkem.

Vybrat, ale nepřebrat!

Důležitým faktorem při výběru je materiál, z nějž jsou trička vyrobena. Samozřejmou první volbou je bavlna, ale pro mnohé je možná překvapující informací fakt, že různé typy bavlny se mohou lišit kvalitou a vlastnostmi. Egyptská bavlna nebo 100% bavlna jsou ideální variantou, která napomáhá větší prodyšnosti a vzdušnosti. Směsi bavlny s elastinem nebo polyesterem pak mají nespornou výhodu ve snazším žehlení.

Pokud jde o styl nošení triček, ideální variantou je pohodlný volnější styl, který poskytuje dostatek prostoru pro pohyb. Perfektní střih zdůrazňuje části těla, jako jsou svaly, ramena nebo pas. Nicméně pokud naopak je potřeba něco mál skrýt, stačí zvolit volnější variantu. Každopádně je nezbytné dodržovat několik základních pravidel, a to zásady, že klasické tričko by nemělo sahat pod horní část boků, nebo že krátké rukávy by neměly pokrývat více než polovinu ramen. Správné tričko pak také nesmí omezovat v pohybu.

Ladislav Janků